Ruszają Konwenty Informatyków i Administracji

Ponad 10 mld zł zostanie przeznaczonych na informatyzację państwa w ramach programu Polska Cyfrowa. Jednym z jego priorytetów jest cyfryzacja urzędów i służby zdrowia. W najbliższych latach samorządy będą inwestować głównie w cyberbezpieczeństwo, transmisję danych i centra danych. O wyzwaniach związanych z rozwojem e-administracji rozmawiać będą uczestnicy konwentów odbywających się w 9 województwach. Ich organizatorem jest Technopark Pomerania, który od 11 lat współpracuje z jednostkami administracji publicznej, wspierając ich informatyzację.

Do 2020 roku prawie 5 mld zł zostanie przeznaczonych na powszechny dostęp do szybkiego Internetu, a ok. 4 mld zł na projekty związane z e-administracją. Obecnie tylko co drugi urząd w Polsce udostępnia e-usługi, niewiele z nich korzysta także z elektronicznego zarządzania dokumentami.

- Digitalizacja polskiej administracji publicznej nabiera tempa, ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Usprawnienia wymaga nie tylko elektroniczna komunikacja na linii obywatel-administracja, ale także przesyłanie danych pomiędzy samymi urzędami i współdziałanie ich systemów. Duży nacisk kładzie się również na zapewnienie bezpieczeństwa danych publicznych – mówi Katarzyna Wiśniewska z Technoparku Pomerania.

Jak wynika z badań firmy EMC Computer Systems Poland w najbliższych latach samorządy planują inwestycje przede wszystkim w bezpieczeństwo, transmisję danych i centra danych. Takie usługi mogą być jednak udostępnione w ramach Chmury Administracji Publicznej, której wykorzystywaniem jest zainteresowanych aż 86% przedstawicieli administracji.

- Przetwarzanie w chmurze jest dla administracji szansą ograniczenia ogromnych kosztów tworzenia infrastruktury sprzętowej i jej administrowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa kluczowych dla funkcjonowania państwa danych. Przyspieszy także proces załatwiania urzędowych spraw, zapewniając bezawaryjny dostęp do usług online – dodaje Katarzyna Wiśniewska.

Zagadnienia dotyczące m.in. bezpieczeństwa danych publicznych i ich przetwarzania w chmurze oraz ułatwiania obywatelom dostępu do e-usług poruszane będą podczas tegorocznych Konwentów Informatyków i Administracji. Ich organizatorem jest Technopark Pomerania, który od 11 lat współpracuje z jednostkami administracji publicznej, wspierając je w rozwiązywaniu merytorycznych problemów. W spotkaniach, obok samorządowców, uczestniczą także przedsiębiorcy. Partnerskie firmy IT prezentują najnowsze trendy i rozwiązania technologiczne, a także włączają się w dyskusje tematyczne konwentów.

- Konwenty są wsparciem dla informatyków i pracowników administracji, służą podnoszeniu poziomu ich wiedzy oraz integracji środowiska informatyków i osób odpowiedzialnych za rozwój e-administracji. Odbywają się corocznie w 9 województwach – śląskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, lubelskim i łódzkim - wskazuje Mariusz Andryszak z Technoparku Pomerania.

Pierwszy z tegorocznych konwentów odbędzie się w dniach 18-19 maja w Mierzęcinie (województwo lubuskie), drugi w dniach 1-2 czerwca w Szczyrku (województwo śląskie), a trzeci w dniach 6-7 czerwca w Łysomicach (województwo kujawsko-pomorskie). Kolejne konwenty odbywać się będą od września w pozostałych 6 województwach.

Patronaty honorowe nad konwentami objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Związek Powiatów Polskich oraz marszałkowie i wojewodowie województw.

Szczegóły

 

___ Wydrukuj

Formularz zgłaszania uwag